Kategória: Cikk

Az életre nevelünk!

Mit takar az akadémia pszichológiai programja, milyen célkitűzéseket fogalmaz meg?
Akadémiánkon a legfontosabb szempont játékosaink folyamatos fejlődése. Ennek megfelelően célom évente mérni a labdarúgók kognitív funkcióit, és az eredmények alapján fejlesztési célokat határozunk meg az adott korosztály edzőivel. Emellett fontosnak tartom a mai generáció felelősségérzetének fejlesztését, ezért csoportfoglalkozásokat tartok ebben a témában a kiemelt korosztályoknak. Végül tehetséggondozó programunk keretében, kiscsoportos foglalkozások során olyan technikákat sajátítanak el a gyerekek, melyek a kiegyensúlyozott teljesítményt hivatottak segíteni a sportban, illetve az élet más területein is.
Pszichológusként hogyan tud segíteni a gyerekeknek, milyen problémákkal fordulnak önhöz?
Nem szeretnék olyan szakember lenni, aki „bort iszik és vizet prédikál”. Fontosnak tartom a több mint 30 éves labdarúgói tapasztalatom pszichológusi munkába történő beépítését. Én is szenvedtem, ha nem voltam kezdő játékos, pedig úgy éreztem, minden edzésen maximális erőbedobással készülök. Nekem is megfordult a fejemben, hogy abbahagyom a labdarúgást és más irányba indulok el. Én is izgultam mérkőzések előtt, amit meg kellett tanulnom a javamra fordítani. A mai fiatalok is hasonló problémákkal küzdenek, ezért a legfontosabb számomra a hitelesség.
Említene olyan esetet, ahol a munkája nyomán valamelyik fiatal játékos jobban tudott teljesíteni a pályán?
A pszichológus nem csodatévő, csakis általam egy futballistának sem lesz jobb a pályán mutatott teljesítménye. Ez egy közös vállalás, ahol az az alapvető cél, hogy a játékos tudatosabbá váljon, egyre jobban rálásson saját működésére. A teljesítmény ingadozhat, mint ahogy bárkinek lehet jó, vagy rossz napja. A lényeg, hogy a sportoló megtanulja a kudarcot is saját javára fordítani, abból tanulni. Konkrét esetet nem említenék teljesítmény javulás szempontjából, hisz minden labdarúgónak elmondom, amennyit beletesz munkájával a céljai elérésébe, annyit fog tudni kivenni.
Van-e példa arra, hogy ön látja, hogy valamelyik gyerek gondokkal küzd, majd odamegy hozzá, és segít neki?
A futballpályán nőttem föl, és mindig is érzékeny voltam játékostársaim rezgéseire. A legtöbb esetben a labdarúgó egyetlen mozdulatából, megnyilvánulásából is érezni, hogy valami nincs rendben. Az időzítés azonban fontos, és a pszichológiai minőség diszkréciót igényel, így ügyelni kell arra, mikor és hogyan szólítom meg a játékost. Van, aki szinte azonnal megnyílik, van, aki hetekkel később jön el hozzám. Előfordult már az is, hogy valakinek jeleztem segítő szándékomat, de nem kért belőle, egyedül meg tudta oldani a problémáját. Alapvetően azonban a játékosok keresnek meg engem, és az ajtóm szó szerint nyitva áll előttük minden esetben.
Mit profitálhatnak munkájából az edzők, velük szokott-e külön foglalkozni?
Az edző a szülő után másodlagos referenciapontnak tekinthető az iskolai tanárokhoz hasonlóan. Egy támogató, fejlődési szemléletmóddal rendelkező edző képes kihozni a gyengébb képességű gyermekből is a lehető legjobbat. Éppen ezért fontosnak tartom munkám során az edzőkkel való hatékony kommunikációt. Ugyanez igaz a szülőkkel való kapcsolatomra is. Az akadémián dolgozó edzőkkel kölcsönös bizalom kiépítésére törekszem, így bátran fordulhatnak és fordulnak is hozzám csapatukkal, vagy saját működésükkel kapcsolatos kérdésekkel. Mindnyájunknak tisztán kell látni, hogy nem mindenkiből lesz profi labdarúgó. Így a gyerekeket az életre kell nevelnünk mind otthon, mind az iskolában, mind pedig a futballpályán. Véleményem szerint ez a folyamatos fejlődési szemléletmód elsajátítása által érhető el.

Forrás: http://szeged-csanad.hu/wp content/uploads/2020/10/Toronyirany_2020-04_p01-24_LR.pdf

Besorolás Cikk, Közéleti cikkek

Interjú a Grosics Akadémia honlapjának

Szántai Levente és Andorka Péter befejezte profi pályafutását. Őket búcsúztattuk a rangadó előtt. 


Szántai Levente, volt válogatott kerettag kapusunk Újpesten kezdte karrierjét, és védte többek között az MTK, a Diósgyőr, valamint a Mezőkövesd kapuját is. 2008-ban Erwin Koeman behívta a válogatott keretébe a görögök és a horvátok elleni mérkőzésre is!  Levente 2015 januárjában csatlakozott a Szegedhez! Az azóta eltelt időszakban 112 alkalommal öltötte magára klubunk szerelését tétmérkőzésen, rengeteg góltól megmentve csapatunkat és az őrületbe kergetve az ellenfelek támadóit. Levente közben pszichológiai tanulmányokat folytatott és a jövőben klubunkban is a játékosok mentális felkészítésében fog segíteni. KÖSZÖNJÜK SZÉPEN LEVI!

bc5k2835.jpg

Melyik a két legemlékezetesebb meccsed a Szegedben?

Szántai Levente: “Az egyik abban az évben volt, mikor a Puskás Akadémia feljutott NB1-be és ahhoz, hogy hazai pályán ünnepelhessék az NB1-es tagság megszerzését, három fordulóval a vége előtt nyerniük kellett volna ellenünk. A mérkőzés végül 0:0-ával ért véget a Pancho Arénában és nagyon jól működtünk együtt csapatként. Egyébként 20 csapat közül a legkevesebb gólt kaptuk abban a szezonban, noha 12. helyen végeztünk.

A másik mérkőzés egy Zalaegerszeg ellen 2:0-ra megnyert hazai találkozó volt és emlékszem az előző fordulóban kiugrott a bal vállam, így egész héten nem edzettem, a karomat is alig bírtam felemelni. Végül akkori edzőnk, Klausz László mégis a kezdő csapatba jelölt és elvállaltam a játékot. Egész mérkőzésen azért imádkoztam magamban, hogy csak a jobb oldalamra lőjenek, mert fogalmam sem volt, mi történne, ha rávetődnék a bal vállamra. Végül a jobb oldalamra kaptam két lövést, amit sikerült is hárítanom :-)!”

Mi a legjobb nem mérkőzés élményed a Szegeddel?

Sz. L. :”A csapattal 4 és fél évet töltöttem Gyulán és egyértelműen a legszebb emlékek a Germán Tomi által a borosgyáni tónál szervezett közös főzések. Horgásztunk, kártyáztunk, társasoztunk, nagyokat ettünk és persze mindig átbeszéltük csapatunk aktuális helyzetét. Nem volt szükségünk csapatépítő tréningre, leszervezte azt kapitányunk. Bár az egyik hűtőládám még mindig nála van, kint maradt a kis horgásztónál, gondolom annak már búcsút inthetek :-)!”

 Miért döntöttél úgy, hogy maradsz a klubnál és mit vársz ettől az időszaktól?

Sz. L. :” Klubigazgatónk, Adam Kapic már 3 éve jelezte, hogy számít rám pályafutásom befejezését követően is. A klub 5 éves pszichológiai tanulmányaimat is folyamatosan támogatta, véleményem szerint egyedülálló módon ilyen szinten. Köszönettel tartozom a klubnak, hogy végzett pszichológusként állást kaptam az akadémián és így szép átmenet mehetett végbe sportolói pályafutásom befejezését követően. A kapuban is mindig azon munkálkodtam, hogy egyre jobb legyek és pszichológus karrierem során is a folyamatos fejlődésre törekszem majd. Célom elsőként az utánpótlás játékosokkal foglalkozva tapasztalatokra szert tenni, majd a 2 éves sportszakpszichológus képzés elvégzését követően már a felnőtt futballban szeretnék tevékenykedni sportpszichológusként. “

bc5k2836.jpg

Forrás: https://www.szeged-grosicsakademia.hu/hir/1445/koszonjuk-levi-koszonjuk-peti

Besorolás Cikk, Közéleti interjúk